Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

České dráhy provedly průzkum mezi téměř 200 vozíčkáři s cílem zjistit jejich spokojenost a přání v oblasti rozvoje služeb. Tři čtvrtiny vozíčkářů bylo se službami Českých drah celkově spokojeno, přesto ale vyjádřily přání dále rozšířit počet bezbariérových vozů.

„České dráhy se snaží vozíčkářům vyjít vstříc. Loni uvedly do provozu několik desítek nových a modernizovaných vozidel, která jsou přístupná a vybavená pro jejich komfortní cestování (klimatizace, uzavřený systém WC, nové nástupní plošiny). Jde například o jednotky RegioPanter, RegioShark, řídící vozy typu Bfhpvee označované jako „sysel“, ale i z dřívějška známé CityElefanty, Regionovy nebo vozy Stadler,“ informoval Petr Šťáhlavský z Českých drah a dodal: „Díky tomu se počet bezbariérových spojů od loňského prosince rozšířil o dalších přibližně 700 včetně dvou nově bezbariérových rychlíkových linek Olomouc – Přerov – Otrokovice – Břeclav – Brno a Ústí nad Labem – Lysá nad Labem – Kolín. Počet bezbariérových spojů v jízdním řádu 2013 tak dosáhl bezmála 4000. V nákupu nových a modernizaci stávajících bezbariérových vozů budou České dráhy pokračovat i v příštích letech.“

Většina vozíčkářů, kteří se zúčastnili průzkumu kvality služeb Českých drah, je s nimi spokojená. V oblasti nákupu jízdenek a přístupu personálu k vozíčkářům je spokojeno přes 90 % účastníků ankety.

Vozíčkáři se v průzkumu vyjádřili nejčastěji pro zvýšení počtu bezbariérových vozů. České dráhy se snaží tomuto přání vyjít vstříc a – jak bylo již zmíněno – proto do provozu uvedly několik desítek nových bezbariérových vozidel a od platnosti nového jízdního řádu zavedly další dvě bezbariérové rychlíkové soupravy.

Tři čtvrtiny vozíčkářů vyjádřily spokojenost také s pohodlím během cesty, způsobem objednávky přepravy nebo s čistotou a pořádkem ve vlaku. Větší výhrady s cestováním vlakem mělo jen 6 % vozíčkářů.

V oblasti zlepšování služeb se nejvíce vozíčkářů vyjádřilo pro rozšíření provozu bezbariérových vozů (23 %) a často se také objevovalo přání cestovat bez nutnosti objednávky přepravy. Prostor pro další zlepšení služeb vidí cestující na vozících také ve zvýšení komfortu bezbariérových vozů, funkčnosti plošin a školení personálu, který jim může na cestě pomoci. Vozíčkáři, kteří se zapojili do průzkumu, využili služeb ČD v minulých 12 měsících.

Více než čtvrtina z nich cestuje vlakem až 4x do měsíce, přes polovinu z nich pak využívá vlak pro své cesty 2x až 6x ročně. Nejčastěji využívají dálkové spoje (rychlíky, expresy, EuroCity). Ve 45 % využívají vlaky při cestách na výlety, za kulturou nebo za sportem a téměř ve třetině případů cestují za rodinou nebo přáteli.

(red)

Zdroj: Abilympijský zpravodaj č. 1/2013

CityElefant
Foto: www.wikipedia.cz, Petr Štefek

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727