Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Existuje stát, který nemá vlastní zdroj vody, zato má 20x vyšší kriminalitu než Itálie. Má necelých 600 obyvatel, ale do kostela se vejde 60 000 věřících. Stejně jako Česká republika není členem Evropské měnové unie, ovšem přesto razí vlastní euromince.
Vítejte v teokratické absolutní monarchii s názvem Městský stát Vatikán. Návštěva Svatého města patří mezi nezapomenutelné zážitky. Ačkoliv by se dalo možná říci, že projet nejmenší stát na světě křížem krážem nemůže být nic mimořádného, není to pravda. A to je z celkové výměry 0,44 km² běžným smrtelníkům přístupná jen část a vozíčkářům ještě o kapku méně.

20 nádvoří, 300 schodišť, 17 km chodeb a 10 000 místností hovoří za vše. Vozíčkáři a doprovod mají vstup zdarma, k dispozici jsou přístupné výtahy i toalety. U pokladen si lze mechanický vozík i zdarma vypůjčit. Do Vatikánských zahrad je třeba se objednat předem. S jejich přístupností to není až tak úplně jednoduché. Většinu cest tvoří štěrk, do kterého se běžná kola vozíků boří. Cesty jsou i dost strmé. Myslím si, že si návštěvníci na vozíku nechají tuto prohlídku nejspíš ujít, zvlášť když je všude kolem tolik jiných a přístupnějších zajímavostí. Jakmile „zvládnete“ muzea, je ten správný čas vyrazit na chrámové nádvoří. Bernini ho pojal jako otevřenou náruč Matky Církve. Stanete před největším kostelem všech kostelů. Jak dovnitř? Na pravém okraji průčelí je bezbariérový vstup a výtah. Bazilika sv. Petra vás přivítá a okamžitě pohltí. Ačkoliv Vatikán nepodepsal mezinárodní Konvenci o právech handicapovaných osob, v řešení přístupnosti osob s omezenou schopností pohybu může být mnoha státům vzorem.
Protože zde denně vítají návštěvníky a poutníky na vozíku, péče o jejich potřeby je dovedena k vysokému standardu.

Petr Šikazdroj: Bulletin Společnosti C-M-T, prosinec 2012, www.c-m-t.cz

 

 

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727