Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Zámek Kozel je v celém rozsahu bezbariérově přístupnou památkou. Návštěvníci na vozíku mají s asistencí možnost prohlédnout si rozsáhlý krajinářský park. I bez pomoci asistence se dostanou do všech zpřístupněných zámeckých místností. Bariéry v podobě 1 schodu překonávají po šikmých mobilních rampách. Zámek Kozel byl vybudován nad Lopateckým rybníkem u obce Šťáhlavy, uprostřed rozsáhlého krajinářského parku. Návštěvníci se v parku pohybují po zpevněných pěšinách, určených původně pro jízdu kočárů a vozů tažených koňmi. S ohledem na zvlněný terén přístupové cesty k zámku se návštěvníkům na vozíku doporučuje asistence. Prostor před zámkem leží v rovině. Pěšiny kolem zámku a nádvoří jsou vysypány zpevněným jemným bílým štěrkem.

Prodejna vstupenek je v objektu koníren před zámkem, na přístupové cestě vpravo.

Prohlídka zámku

Prohlídka zámku začíná před průjezdem do zámecké budovy. Návštěvníci vstupují na nádvoří. Návštěvníci na vozíku pomocí šikmé mobilní plošiny přes 2 schody vyjíždí na zápraží. Poté se dostanou do všech zámeckých místností, aniž by museli sestupovat zpět na nádvoří. Další pohyb místnostmi zámku západního křídla, reprezentačního jižního, východního a severního se zámeckým divadlem je bezbariérový. V případě potřeby otevírá průvodkyně obě křídla dveří. Z poslední místnosti, ze zámeckého divadla, se návštěvníci vracejí na dvůr a přes průjezd vychází před zámek, kde prohlídka končí.

Zámecká jízdárna

Umístěna je nad budovou zámku u přístupové cesty. Slouží jako místo konání sezónních výstav. Vstup do budovy jízdárny je bezbariérový. Na galerii nad jízdárnou se stoupá po 17 točitých schodech.

Zámecký park

Okolí zámku tvoří přírodně krajinářský park. Pěšiny v parku jsou přizpůsobené i pro pohyb návštěvníků na vozíku. Ti se s pomocí asistence dostanou do všech běžně přístupných částí v okolí zámku i ve vzdálenějších úsecích, procházejících do souvislého porostu lesa s mohylovými pohřebišti, zříceninami tvrzí a zaniklými středověkými vesnicemi.

Bezbariérová toaleta upravená pro vozíčkáře je v objektu lokajovny, před zámkem na přístupové cestě vlevo.

Zámek Kozel disponuje dvěma parkovišti, z nichž je bezbariérový přístup k zámku. Řidiči se sníženou pohyblivostí mohou po předchozí domluvě se správou zámku zaparkovat v prostoru hospodářského dvora zámku.

Zámek Kozel

332 03 Šťáhlavy

Tel.: 377 969 040

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamek-kozel.cz

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727