Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

■ Prostory plzeňského vědeckého centra Techmania jsou bezbariérové.
■ Některé interaktivní prvky nelze z vozíku používat, ale i tak je návštěva zajímavá.
■ Návštěvu Plzně lze spojit s akcemi v rámci hostitelství města evropské kultury.
 
Není mnoho tipů na výlet, u kterých se skoro jistě budou stejně dobře bavit malí i velcí. Plzeňské Science Centrum Techmania je jedna z takových světlých výjimek. U jeho zrodu stála Západočeská univerzita v Plzni a akciová společnost Škoda Transportation s cílem popularizovat vědu a techniku především mezi žáky, studenty a rodinami s dětmi. Jedná se o experimentální prostor, kde si zábavnou a praktickou formou můžete vyzkoušet různé jevy z oblasti astronomie, biologie, fyziky a chemie. Poznáte princip fungování některých technických zařízení a v trojdimenzionálním (3D) planetáriu se ponoříte do hlubin vesmíru. Museli byste být hodně neteční, aby vás alespoň něco nezaujalo. Dobrá zpráva přitom je, že tahle atrakce je bezbariérově přístupná, i když s jistými limity.

Něco z vozíku nejde

Samy prostory o rozloze bezmála 30 000 m2 jsou přístupné bez omezení. Ať už mluvíme o příjezdovém parkovišti s vyhrazenými místy pro vozíčkáře nebo o dvou rekonstruovaných historických budovách Škodových závodů. Venku i uvnitř najdete vše vzorně vybavené nájezdy a výtahy. Horší je to s některými interaktivními stanovišti a hračkami. Ne všechna hejblátka jsou použitelná z vozíku. Někdy je to kvůli nutnosti provést daný úkon vestoje, jindy se s vozíkem prostě nedá dostat na dosah. U jiných je diskutabilní ergonomie ovládacích prvků pro člověka s horší motorikou horních končetin. Některá kolečka není úplně snadné roztočit i zdravýma rukama. Nenechte se však touto kritickou poznámkou odradit. V Techmanii je vedle výše popsaných zádrhelů velký dostatek dalších věcí, které si může člověk s fyzickým handicapem vyzkoušet. A i kdyby kvůli opravdu těžkému postižení nedokázal ovládat vůbec nic, tak samo o sobě může být zajímavé i pozorování, jak něco funguje v rukou jiných lidí. Kromě toho zde najdete také zajímavé statické exponáty – například repliku vesmírné sondy, kontroverzní umělecké dílo Davida Černého s názvem Entropa, obří jeřábový hák nebo krásné lokomotivy.

S doprovodem i bez

Techmania společně s planetáriem funguje jak pro školní výpravy, tak pro běžnou veřejnost. Kromě stálých expozic (Člověk a zvíře, fyzikální Edutorium, Obnovitelné zdroje energie, Přijď na to!, 150 let průmyslu v Plzeňském kraji, Vodní svět, Matematika, Malá věda a Filmohraní) pořádá různé doprovodné programy v podobě besed, představení a workshopů. Dále nabízí praktické dílny či experimentální odborné laboratoře. Z bohaté nabídky si lze vybrat na internetových stránkách www.techmania.cz. Vstupné je pro doprovod držitele průkazu ZTP/P zdarma, stejně jako pro děti do tří let. Sám člověk s postižením platí snížené vstupné, které se pohybuje od 110 do 330 Kč podle rozsahu návštěvy. Nejkomplexnější vstupenka zahrnuje kombinaci expozice, 3D projekce v planetáriu a účast na laboratoři. Doprovod není nezbytný, ale hodí se. Jednak byste třeba nevyjeli jednu prudší rampu uvnitř části expozice (lze se jí ale vyhnout), především je však fajn, když může někdo chodící předvést, jak něco funguje, když to z vozíku nezvládnete. Třeba postavit se na váhu, která ukazuje, kolik byste vážili na různých vesmírných objektech. Je však pravda, že vše ochotně vysvětlí a demonstrují i průvodci.

Unikátní 3D planetárium jsme viděli pouze mimo provoz. V době naší návštěvy nebyl dostatek zájemců o projekci. Vozíčkář se do sálu dostane bez problémů, ale musí počítat s tím, že nebude mít nejlepší výhled, protože se nedostane do stupňovitého hlediště. Dovedu si představit, že z dlouhého koukání na kopuli stropu, kam se promítá, může po chvíli bolet za krkem.

V Techmanii se dá strávit doslova celý den, dokonce i dní několik, záleží jen na vaší hravosti (nebo rodičovské trpělivosti). Postaráno je přitom i o odpočinek. V kavárně s restaurací si můžete dát něco dobrého a nemusíte se obávat ani nedostatku bezbariérových toalet. Ty jsou hned na několika místech.

Hlavní město evropské kultury

Pokud by někomu plzeňská Techmania nestačila a chtěl by si dát podobně zaměřený nášup, lze doporučit třeba také iQpark a iQLANDII Liberec (www.iqpark.cz). Než se však přesunete do jiného kraje, nezapomeňte, že je také možné absolvovat prohlídku světoznámého pivovaru, ale především je Plzeň letos hlavním městem evropské kultury. S touto událostí se pojí velké množství kulturních akcí celoročního, krátkodobého i jednorázového charakteru. Z pestré nabídky výstav, koncertů, představení a festivalů si vybere snad každý. Různorodé jsou nejen formy jednotlivých akcí, ale i jejich žánry. Nejlepší bude vybrat si na oficiálních webových stránkách www.plzen2015.cz.
Na portálu www.plzen.eu lze zároveň najít komplexní informace o bezbariérovosti města, a to včetně dopravy, kulturních a turistických informací, restaurací či toalet. Stačí na zmíněných stránkách otevřít sekci Občan – Život v Plzni – Plzeň bez bariér. Přespolní výletník zde může načerpat užitečné rady a tipy. Nezbývá tedy než vyrazit, třeba i pod heslem z jedné povídky od Šimka a Grossmanna: „Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!“
 
Info
Doprovod pro ZTP/P zdarma, držitelé průkazu sleva.
Cena zlevněné vstupenky od 110 do 330 Kč podle množství navštívených expozic.
Cena pro dospělého beze slevy 180 až 470 Kč.
Běžná otvírací doba:
Pondělí–pátek 8.30–17.00 hod.
Sobota 10.00–19.00 hod.
Neděle, státní svátky a celorepublikové prázdniny 10.00–18.00 hod.
www.techmania.cz
www.plzen2015.cz
http://www.plzen.eu/obcan/zivot-v-plzni/plzen-bez-barier

Radek Musilek

Zdroj: http://www.muzes.cz/28858/

Techmania
Techmania dnes
Foto: Techmania
Zdroj: http://www.obcanske-stavby.cz/techmania-science-center

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727