Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Budete-li na dovolené v Itálii např. v Rimini doporučuji Vám návštěvu Republiky San Marino. San Marino je samostatná republika o rozloze 61 km2, s počtem obyvatel přibližně kolem 25 000, se stejnojmenným hlavním městem, spletí úzkých uliček a nepřeberným množstvím prťavých obchůdků.

Budete-li na dovolené v Itálii např. v Rimini doporučuji Vám návštěvu Republiky San Marino. San Marino je samostatná republika o rozloze 61 km2, s počtem obyvatel přibližně kolem 25 000, se stejnojmenným hlavním městem, spletí úzkých uliček a nepřeberným množstvím prťavých obchůdků. Nakoupit se zde dá velmi výhodně i za české koruny, a to především alkohol a stříbro. V obchodech je zaměstnáno spousta Čechů, Slováků a Poláků, takže se tu rozhodně bez problémů domluvíte. San Marino je pravděpodobně nejstarší stále existující republikou na světě. Bylo údajně založeno v roce 301 zkušeným budovatelem označovaným jako St. Marinus (oficiálně se jako den založení udává 3. září. Stalo se legální součástí Římské říše. Jeho psaná ústava však byla přijatá až 8. října 1600. S malým národem navázala oficiální styky nejdřív Francie za vlády Napoleona roku 1797, další evropské národy se připojily v roce 1815 na Vídeňském kongresu. San Marino sice bylo svrchovaným státem, ale se silnou závislostí na Itálii, kterou bylo úplně obklopeno od celkového sjednocení v 19. století. Giuseppe Garibaldi, který začal sjednocovat Itálii kolem roku 1860, musel na čas najít útočiště v San Marinu před svými nepřáteli. Zde získal významnou pomoc, peníze a dodávky od občanů a vůdců San Marina, což umožnilo pokračování jeho kampaně za sjednocení. Na oplátku údajně Garibaldi garantoval, že San Marino bude vždy nezávislým svrchovaným státem.

Do San Marina vede lanovka. Ze shora je pak krásný výhled. Před vstupem do budovy lanovky jsou dvě parkovací místa pro vozíčkáře. Vozíčkář jede lanovkou – gratis. Celá budova je samozřejmě bezbariérová jen do budovy lanovky je malý schůdek o velikosti dlaždičky.

 

 

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727